Prowadzenie samochodu wiąże się z ogromnym ryzykiem. W każdej chwili kierowca może popełnić błąd, zagapić się czy też zostać oślepionym przez słońce. Jak się jednak okazuje, przeciwko ostatniemu problemowi, czyli silnemu słońcu, można kupić odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Czym się one powinny charakteryzować? Na co należy zwracać największą uwagę podczas ich kupowania?

Wybieramy kolor szkieł

Podstawową sprawą, od której powinno się zacząć wybieranie okularów przeciwsłonecznych do jazdy samochodem, jest oczywiście kolor szkieł. Wiele osób nie wie, że można na rynku kupić inne model niż czarne, przez co nawet nie zadają sobie trudu w tym aspekcie.

Czy czarne okulary są dobrym wyborem? W większości przypadków będą się one sprawdzały dość dobrze, ponieważ świetnie chronią przed słońcem, a także rewelacyjnie się prezentują wizualnie. Niestety ich wadą jest to, że dość często przyciemniają obraz zbyt mocno, co może być powodem pewnego zagrożenia na drodze. Z tego też powodu o wiele lepszym wyborem będą okulary brązowe. Co prawda nie są one tak ładne, jak czarne, lecz szkła tego rodzaju nie będą przyciemniały obrazu tak mocno jak wersja czarna, przez co nadal będzie się o wiele więcej widziało.

Z jakiego materiału powinny być wykonane oprawki?


Kolejną bardzo ważną sprawą, o której należy pamiętać podczas kupowania okularów przeciwsłonecznych do samochodu, jest wybranie odpowiedniego rodzaju oprawek. Oczywiście chodzi tu o to, z jakiego będą one zrobione materiału. Co jest więc dostępnego na rynku?

Zdecydowanie najpopularniejszym rozwiązaniem, które stosowane jest nawet w drogich i często prestiżowych modelach, jest oczywiście plastik. Oprawki z plastiku są tanie, stosunkowo lekkie, a także łatwo się je formuje, więc okulary mogą mieć ciekawe kształty. Niestety ich ogromną wadą jest niezwykle niska trwałość.

Jeśli komuś zależy na oprawkach ładnych, lekkich, lecz również mocnych, polecanym rozwiązaniem będzie na pewno wybranie wersji aluminiowej. Bardzo drogim, lecz zdecydowanie najbardziej atrakcyjnym modelem są natomiast oprawki tytanowe.

Na co jeszcze należy zwracać uwagę?

Oczywiście kolor szkieł, a także materiał oprawek to nie wszystko, czemu warto się przyjrzeć podczas kupowania takich okularów. Bardzo ważne jest także to, aby okulary miały w sobie odpowiednie filtry. Szczególnie ważny jest w tym wypadku filtr UV, który zabezpiecza oczy przed niekorzystnym działaniem promieniowania ultrafioletowego.

Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę, aby okulary miały szkła z antyrefleksem. Pozwala to zabezpieczyć się przed odbijającym się w nich światłem, co znacznie poprawia jakość widzenia.