Wiele osób regularnie robi badania okresowe i pojawia się u lekarza rodzinnego. Okulista jednak jest przez nich odwiedzany dopiero wtedy, gdy z oczami dzieje się coś naprawdę niepokojącego. Częściowo można to zrozumieć, bowiem niektóre problemy ze wzrokiem nie dają jakichś oczywistych i zauważalnych od razu objawów. Nawet pogarszanie się widzenia przebiega bardzo powoli. Na początku człowiek nie jest w stanie dostrzec tych zmian, lub próbuje je sobie tłumaczyć zmęczeniem, zbyt długim siedzeniem przy komputerze, czy też innymi powodami. Jeśli jednak jakiekolwiek problemy ze wzrokiem występują, warto pojawić się u okulisty. Tego lekarza powinni często odwiedzać też ci, którzy mają więcej niż 40 lat. Wtedy bowiem wzrok zaczyna się pogarszać.

Wizyta u okulisty nie powinna powodować stresu

Lekarz może zapisać pacjentowi okulary do noszenia na stałe, lub - na przykład - okulary do czytania

Są lekarze, do których pacjenci boją się chodzić. Doskonałym przykładem jest tu lekarz stomatolog. Leczenie dentystyczne bowiem często powoduje dyskomfort i ból. U okulisty tak nie jest. Badanie wzroku nie jest bolesne, rzadko też powoduje jakikolwiek dyskomfort. Wizyty u okulisty nie trzeba więc się obawiać, tym bardziej że nie trwa ona długo. Badanie wzroku wykonuje się szybko, wyniki zaś lekarz przekazuje pacjentowi natychmiast. Oczywiście, jeśli zauważy on, że wzrok pacjenta się psuje i – na przykład – ma on trudności z odczytaniem liter na tablicy okulistycznej, może pacjenta zatrzymać na dużej, polecić mu, by założył okulary męskie korekcyjne lub – w przypadku pacjentek – takie same damskie i ponownie podszedł do badania. Dzięki takiemu działaniu lekarz szybko stwierdzi jakie okulary korekcyjne dla danego pacjenta są najlepsze.

Okulary trzeba nosić zgodnie z zaleceniami

Lekarz może zapisać pacjentowi okulary do noszenia na stałe, lub – na przykład – okulary do czytania. Pacjent powinien więc je nosić zgodnie z zaleceniami. Jeśli lekarz sugeruje stałe chodzenie w okularach, to pacjent powinien tego posłuchać. Oczywiście nie każdy chce chodzić w okularach. Alternatywą są soczewki korekcyjne. Warto jednak pamiętać, że zakłada się je bezpośrednio na oczy nie wolno ich nosić stale, czasami trzeba zdejmować. Nie każdy jednak potrafi to robić prawidłowo. Dla wielu jest to też nieprzyjemne.

Wiele osób regularnie robi badania okresowe i pojawia się u lekarza rodzinnego

Zabiegi okulistyczne

Oczywiście może się zdarzyć, że lekarz zaleci zabieg okulistyczny. Wbrew pozorom nie wiąże się on z bólem. Wiele zabiegów okulistycznych nie wymaga nawet hospitalizacji. Może jednak się zdarzyć, że lekarz zaleci odpoczynek po zabiegu, unikanie noszenia ciężarów czy nachylania się. Jeśli jest taka konieczność, zabiegowi rzecz jasna trzeba się poddać i dostosować do zaleceń lekarza. Zabiegi wykonuje się przy takich schorzeniach jak:

  • zaćma
  • jaskra
  • urazy oka
  • infekcje wymagające zabiegu.

Wiele z nich, to zabiegi finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Można też oczywiście skorzystać z prywatnej służby zdrowia. Wtedy jednak za wykonany zabieg trzeba zapłacić.